Podnoszenie efektywności maszyn rozlewniczych

Maszyny rozlewnicze znajdują szerokie zastosowanie szczególnie w niektórych gałęziach przemysłu, czego dobrym przykładem może być przemysł spożywczy. Urządzenia zaprojektowane są w taki sposób, że nawet rozlewanie do słoików czy butelek o małym rozmiarze mas półpłynnych nie stwarza wielkich problemów. Istnieje jednak wiele problemów dotyczących wydajności takich linii produkcyjnych, które opisane zostały w tym artykule. Jak podnieść zatem efektywność linii rozlewniczych?

Problem mikro-postojów na liniach produkcyjnych

Maszyny rozlewnicze wchodzące w skład spożywczych linii produkcyjnych nie są urządzeniami bardzo skomplikowanymi. Zbudowane z nierdzewnej stali, posiadające od kilku do kilkunastu dysz dozujących, są dobrym przykładem na to, jak dobrze zautomatyzować można linię przemysłową. Problem pojawia się jednak w tak zwanych mikro-postojach maszyn rozlewniczych, których ludzkie oko czasem nie jest w stanie wychwycić, a to z kolei utrudnia znacznie analizę problemu i opóźnień przekładających się na utratę efektywności danej linii rozlewniczej. Mikro-postoje nie trwają długo, tak jak wspomniane zostało to wcześniej, są to kilkusekundowe zatrzymania linii, jednak sumując wskaźniki odpowiedzialne za opisywanie efektywności linii produkcyjnej są w stanie zwiększyć znacznie (zawyżyć) czas bezczynności maszyn rozlewniczych.

Monitorowanie maszyn rozlewniczych

Rozwiązanie problemu jest z pewnością kosztowne, lecz biorąc pod uwagę korzyści wynikające z poradzenia sobie z tego typu przerwami na liniach przemysłowych z pewnością warto zainwestować w prawidłowe podłączenie systemu informatycznego, odpowiedzialnego za ciągłe monitorowanie i zapisywanie stanów oraz ewentualnych usterek maszyn rozlewniczych. Warto zainteresować się tematem o tyle, że na taką renowację linii rozlewniczej dostać można także niemałe dofinansowanie.

Czemu dokładniej przygląda się monitorujący system informatyczny i na jakie aspekty zakłócenia prawidłowej pracy linii rozlewniczej może zwrócić uwagę inżynierów? Opcji jest kilka, a wszystko to zależy tylko od jego rodzaju oraz liczby modułów w nim uruchomionych. W przypadku posiadania pokaźnej sumy pieniędzy warto zainwestować w rozwiązanie autorskie, spersonalizowane wyłączenie pod dany typ produkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *