Usługi logistyczne a zarządzanie cyklem życia produktów

duza galeria handlowa

Nie wszystkie produkty, które widzimy na półkach supermarketów zostaną kupione. Na tym polega specyfika kapitalizmu, że na półkach jest więcej rzeczy niż jesteśmy w stanie ich spożytkować. Ta dostępność produktów wiąże się z wieloma elementami, które pragniemy rozpatrzyć.

Nadwyżka

Zwykły spacer po centrum handlowy pokaże nam, że w sklepach jest więcej rzeczy niż jesteśmy w stanie ich wykorzystać. Jest to konstatacja oczywista ale mająca duże konsekwencje dla naszego życia. Nadwyżka produktów ma kreować wrażenie obfitości i dostępności. Jest to szczególnie istotne w krajach post-komunistycznych gdzie namacalne doświadczenie jest wciąż obecne w mentalności społecznej. Nadwyżka jest dobra psychologicznie ponieważ mamy poczucie, że produktów jest dużo i dla każdego ich wystarczy.

Negatywne aspekty

Oczywiście nadwyżka to nie tylko same pozytywy. To także szereg elementów negatywnych, które bezpośrednio z niej wynikają. Należy się im lepiej przyjrzeć aby dostrzec logikę kapitalizmu.

Termin ważności

Nie każdy produkt może zostać wykorzystany od razu. Niektóre z nich mają ograniczony termin ważności co skutkuje tym, że niezjedzone lub niewykorzystane produkty zostaje wyrzucone do kosza. Moglibyśmy powiedzieć, że jest to ogromne marnotrawstwo jedzenia (najczęściej jedzenia!), ale z drugiej strony bez takiego marnotrawstwa nie możliwe byłoby działanie systemu.

Towary

Nadwyżka, przekraczanie terminów, problemy techniczne – to wszystko skutkuje tym, że koniecznością jest obsługa zwrotów towarów ze sklepów

przewoz towarowNie sposób wyobrazić sobie bez niej normalnego funkcjonowania żadnego supermarketu lub sieci handlowej. Zwroty mogą być realizowane zarówno wewnątrz firmy (specjalne procedury, delegowani pracownicy) jak również na zewnątrz (outsourcing takich usług w centrach logistycznych).

Pierwsza opcja jest dla tych firm, które mają odpowiednie zasoby. Druga opcja jest dla firmy bez takich zasobów, które dodatkowo chciałyby zaoszczędzić na całym procesie. Jest to rozwiązanie jak najbardziej praktyczne i przydatne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *